Jaki jest koszt instalacji kamer monitoringu ?

Koszt montażu kamer jest trudny do ustalenia jeśli nie zweryfikujemy kilku zmiennych podczas tworzenia kosztorysu. Ponieważ instalacja kamer monitoringu składa się z kilku etapów. Podstawowym jest uzyskanie od klienta informacji o potrzebach dotyczących ochrony obiektu. Po dokonaniu wizji lokalnej obiektu, dobieramy odpowiedni sprzęt mając na uwadze jego możliwości techniczne. Po wykonaniu wstępnej analizy jesteśmy w stanie zrobić kosztorys prac. Dobór kamer zależy od miejsca ich instalacji i celu rejestracji sceny. Oszacowanie ilości urządzeń pozwoli także na dobór odpowiedniego rejestratora. Jest to jeden z najważniejszych elementów instalacji, który dobieramy na podstawie ilości urządzeń obserwujących obiekt. Urządzenie rejestrujące wymaga również odpowiedniego dysku do przechowywania nagrań. Najlepiej by był to dysk przeznaczony do pracy ciągłej 24 godziny na dobę, to oczywiście podnosi koszt instalacji, ale zwiększa także bezpieczeństwo przechowywania potencjalnego materiału dowodowego. Model umożliwiający ciągłą rejestrację 24 godziny na dobę będzie droższy od podstawowych modeli, ale umożliwia bezawaryjną pracę i rejestrację naszych nagrań. Kolejnym elementem jest zasilanie całego systemu kamer. Możemy zastosować podstawowe rozwiązanie z zasilaczem impulsowym i łączówką zasilania, jednakże preferowanym rozwiązaniem jest zasilacz buforowy wraz z zabezpieczeń przeciwko przepięciom prądowym. Ochroni to nasze kamery w przypadku na przykład burzy.

slide01 1 - Jaki jest koszt instalacji kamer monitoringu ?

Ceny kamer do monitoringu

Jeśli to będzie kamera do monitoringu sklepu ceny mogą zaczynać się od 150 zł netto. Zazwyczaj nie wymaga ona dodatkowych funkcji wspomagania obrazu, ponieważ pracuje w dobrych warunkach oświetleniowych. Jedynym warunkiem jest dobra rozdzielczość przynajmniej Full HD. Obecnie na rynku wszystkie urządzenia spełniają ten warunek. Jednak jeśli będzie to monitoring tablic rejestracyjnych ceny kamer są sporo wyższe i rozpoczynają się już od kwot około 2500 zł netto. Dlatego cena urządzenia jest bardzo uzależniona od sposobu wykorzystania kamery i miejsca montażu.

Rejestrator do kamer

Dodatkowym elementem jest rejestrator kamer, o którego wyborze wspomnieliśmy powyżej. Ceny tego urządzenia rozpoczynają się od 350 zł netto za podstawowy model dla 4 kamer, kończąc na kilkudziesięciu tysiącach za serwer rejestrujący kilkaset urządzeń.

Instalacja okablowania

Dodatkowo w instalacji należy uwzględnić ceny okablowania. W montażu stosujemy generalnie 2 typy przewodów. Jest to kabel koncentryczny do kamer AHD, którego cena zaczyna się od około 1,5 zł netto. Również możemy zastosować przewód UTP, którego ceny są dużo niższe, ponieważ rozpoczynają się od 0,7 zł netto.

Instalacja monitoringu – cena

Cena sprzętu zastosowanego w instalacji monitoringu waha się pomiędzy w takim razie od kilkuset do kilkudziesięciu złotych. Jednakże przyjmując podstawowe założenia w prosty sposób możemy wyliczyć koszt naszego bezpieczeństwa. Przyjmując przykład że posiadamy mały sklep chcemy monitorować nasze półki sklepowe, kasę oraz wejście. Możemy zastosować 3 kamery szerokokątne do obserwacji obiektu oraz jedno urządzenie z wąskim polem widzenia dla kasy. W tym wypadku zastosujemy rejestrator 4 kanałowy z dyskiem twardym 1 TB. Dodatkowo posiadamy częste spadki napięcia, więc zastosujemy zasilacz buforowy z akumulatorem 18 Ah. Koszt urządzeń jest następujący:

Kamery – 4 sztuki – 600 zł netto

Rejestrator – 1 sztuka – 350 zł netto

Dysk twardy – 1 sztuka – 220 zł netto

Zasilacz – 1 sztuka – 250 zł netto

Akumulator 18Ah – 1 sztuka – 130 zł netto

Okablowanie – 90 zł netto

Razem daje to nam kwotę 1640 zł netto. Jest to cena naszego zestawu, który nie jest rozwiązaniem ekonomicznym, daje realnie dobry obraz, a w przypadku braku prądu – podtrzymanie działania urządzeń.

Jeśli chodzi o kwestię robocizny prosimy zapoznać się z naszym Cennik instalacji kamer monitoringu. Znajdą tam Państwo ceny przykładowej instalacji monitoringu w zależności od ilości punktów kamerowych, konfiguracji systemu i doprowadzenia przewodu do punktów montażowych.

Menu