Monitoring IP

System Monitoringu CCTV IP – Infrastruktura

Kamery IP oparte są o infrastrukturę sieciową. Pierwszym krokiem do dobrego działania systemów monitoringu IP jest okablowanie. W tym przypadku mamy kilka możliwości doboru odpowiedniej charakterystyki przewodu. Najbardziej standardowym i popularnym rozwiązaniem jest skrętka kat5E. Jednakże jeżeli odległości pomiędzy punktem dystrybucyjnym (serwerownia), a kamerą przekraczają 100m zaleca się zastosowanie przewody kat6. Drugim bardzo ważnym punktem jest zaprojektowanie sieci IP w taki sposób, aby zapewniała prawidłową ich pracę. Ważnym elementem przy projektowaniu sieci jest jej odpowiednia przepustowość, co pozwala nam na bezproblemowe i płynne działanie monitoringu wizyjnego. Kolejnym ważnym elementem jest zasilanie. W przypadku rozwiązań IP mamy dwie możliwości. Pierwszą jest zastosowanie kamer z niezależnym zasilaniem np.:12V, a co za tym idzie potrzebne nam są oddzielne przewody do zasilania kamery i obrazu. Drugim, zastosowanie kamer w technologii POE, która zapewnia nam przesył sygnału audio wideo oraz zasilania w jednym przewodzie.

Zasilanie i Technologia Poe/ePoe

Instalowanie kamer IP w technologii POE zmniejszy nam koszty instalacji oraz zapewni stabilne połączenie sieciowe. Nowym rozwiązaniem na rynku technologii IP wprowadzonym przez producenta kamer Dahua , jest technologia ePoe. Kamery IP wyposażone w rozwiązanie ePoe mają możliwość skutecznego połączenie nawet do 800m w pełnym dupleksie. ePoe może wykorzystać zarówno przewody internetowe typu skrętka UTP kat 5 i 6, jak i kabel koncentryczny. W przypadku przewodu UTP  transmisja do 800m możliwa jest maksymalnie dla 10 MB/s, oraz 300m dla prędkości 100 MB/s. Jeśli chodzi o kable koncentryczne osiągniemy podobną odległość.

Telewizja przemysłowa – rejestracja obrazu

Rejestrowanie obrazu w systemach monitoringu IP, może odbywać się na kilka sposobów.Nagrania możemy przechowywać na dysku twojego domowego komputera z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji, zatem nie mam potrzeby zakupu rejestratora. Jednakże trzeba pamiętać o tym że rejestratory sieciowe są przystosowane do całodobowej pracy, zapewniają stabilne działanie systemu i dają większe możliwości konfiguracyjne.Nagrania w monitoringu IP jak i CCTV działają na zasadzie nadpisu tzn: najstarsze nagrania są zastępowane nowymi. Podstawowym czynnikiem wpływającym na zapełnienie dysku jest ustawienie odpowiedniej rozdzielczości obrazu, oraz klatek na sekundę. Im większa rozdzielczość i ilość klatek tym więcej danych jest zapisywane, co zmniejsza czas przechowywania zapisu. Dobrą i często stosowaną opcją zapisu danych przez kamery IP i CCTV, jest ustawienie funkcji detekcji ruchu w kamerze. Funkcja ta pozwala na zaoszczędzenie miejsca na dysku poprzez wyłączenie ciągłego nagrywania. Nagranie odbywa się tylko wtedy gdy zachodzi jakiś ruch w strefie objęty nadzorem wizyjnym.

Systemy monitoringu IP

Kamery do monitoringu IP charakteryzują się wysoką jakością obrazu nawet w technologii 4K(12Mpx). Dużą zaletą monitoringu IP jest prostota jego użytkowania, która nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy włączyć przeglądarkę internetową, by zobaczyć obraz z danej kamery. Należy jednak pamiętać że początkowa konfiguracja wymaga podstawowej wiedzy na temat sieci  komputerowych. Systemy monitoringu wizyjnego IP sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Najczęściej stosowane są w obiektach publicznych, ulicach, parkach czy stadionach piłkarskich.

Menu