UPS

UPS to skrót od angielskiego wyrażenia Uninterruptible Power Supply, co oznacza nieprzerwaną dostawę energii.

Praktycznie każdy zasilacz UPS ma taką samą budowę, składa się on z akumulatora, falownika, prostownika i by-pass (układ obejścia). Zasilacze UPS czerpią zasilanie z dwóch różnych źródeł, z zasilania  sieci energetycznej i akumulatora. Gdy zaniknie zasilanie z sieci energetycznej UPS przełącza się w tryb awaryjny i falownik zaczyna pobierać energię z akumulatora. Kiedy zasilanie powróci UPS znowu zaczyna czerpać energię z sieci energetycznej. Połączenie między źródłami nie powinno zakłócić pracy urządzeń pod nią podpiętych.  Najczęściej spotykanymi typami UPS są modele jednofazowe 230V, natomiast można spotkać ale rzadko zasilacze trójfazowe 400V.

Na rynku znajdziemy modele z wbudowanymi akumulatorami bądź bez akumulatorów z możliwością dokupienia i dopasowania go do naszych potrzeb.

Zasilacze UPS mogą być stosowane i podłączone do różnych urządzeń elektrycznych, gdzie jest potrzeba ciągłego i nieprzerwanego dostarczania energii. Należy tylko dobrać odpowiednie parametry danego urządzenia i do ewentualnego czasu awaryjnego zasilania jakie chcemy zapewnić podłączonemu urządzeniu.

Za pomocą UPS-ów zasila się najczęściej sieci komputerowe, komputery, systemy monitoringu CCTV, aparaty medyczne w szpitalach i różnego rodzaju urządzenia biurowe bądź serwery.

×

Menu