Kamery do pomiaru temperatury ciała

Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (0 K = -273,15 °C) emituje promieniowanie podczerwone. Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą a intensywnością promieniowania, kamera do pomiaru temperatury odbierając fale podczerwieni dokonuje obliczeń tej wartości na podstawie ich długości. Za pomocą kamery termowizyjnej można więc zobaczyć rozkład temperatur na powierzchni badanego ciała oraz dokonać pomiaru wartości temperatury.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem producenci kamer przygotowali rozwiązania z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, pozwalające na precyzyjny pomiar temperatury w zakresie 30° – 45°C, z dokładnością 0,5°C lub 0,3°C (przy zastosowaniu ciała czarnego).

Kamera termowizyjna do pomiaru temperatury

System pomiaru temperatury ciała stanowi termiczne rozwiązanie, bardzo skuteczne do wykrywania osób zarażonych chorobą wirusową w bardzo wczesnym etapie. Głównym zadaniem takiego systemu jest szybka identyfikacja osób, które posiadają podwyższoną temperaturę ciała.

Kamera termowizyjna – gorączka

W przypadku wykrycia przekroczenia określonej wartości dopuszczalnej (np. 36.4℃), system automatycznie uruchomi alarm (np. sygnał świetlny lub dźwiękowy). Pozwala to szybko i niezawodnie identyfikować osoby o podwyższonej temperaturze ciała, umożliwiając ich izolacje w celu przeprowadzenia dalszych, dokładnych badań.

Kamery do pomiaru temperatury pozwalają w ciągu zaledwie 1 sekundy automatycznie wykryć osoby z podwyższona temperaturą ciała czyli jednym z symptomów infekcji. Kamery mogą być wykorzystane tam, gdzie taki pomiar jest konieczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa placówki nadzorowanie wejść do firm, sklepów, szpitali czy instytucji,

Kamera termowizyjna funkcje:

  • Szybkie wykrywanie słabych punktów w systemach dystrybucji energii elektrycznej, maszyn i procesów produkcyjnych
  • Bezdotykowy pomiar bez wywierania wpływu na obiekt
  • Umożliwia kontrolę gorących, szybko poruszających się lub trudno dostępnych obiektów w niebezpiecznym środowisku
  • Zakres pomiarowy od -20 °C do 2000 °C

Pomiar temperatury ciała kamerą termowizyjną

Dodatkowym zastosowaniem do dokładniejszego pomiaru temperatury jest wzornik ciepła. Jest to urządzenie które niweluje różnice  przy pomiarze badanego ciała. Jest w stanie zniwelować błąd pomiaru do 0,2 st. Celsjusza przy pojedynczym pomiarze. Jego zastosowanie jest wdrażane tam gdzie ilość i natłok ludzi jest duży czyli, lotniska , stacje kolejowe, duże zakłady pracy. Zakażenie wirusem objawia się wysoką temperaturą dlatego kamery same w sobie mogą nie wystarczyć. Przy dużym tłumie ludzi próg błędu przy pojedynczej kamerze może być wysoki, a co za tym idzie pomiar będzie błędny. Dlatego zastosowanie wzornika ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem podczas badania temperatury rejestrowanego obiektu.

Zastosowanie kamer termowizyjnych – koronawirus

Kamery termowizyjne na lotniskach, dworcach czy instytucjach nie są wyjątkami. Coraz szerzej pomiar temperatury ciała kamerą termowizyjną dokonywany jest również w biurowcach oraz zakładach pracy. Przyczynia się do wykrywania pierwszych oznak zarażenia czyli podwyższonej temperatury ciała.

×

Menu